Насловна > Вести > Ko su mediji koji neprekidno „boje u crno” i emituju mržnju u Zapadnoj Srbiji koja može imati veoma opasne posledice?!

Čačak – Negativna retorika i narativ da je neko kriv, lopov, kriminalac može dovesti do strašnih posledica. Ta matrica odavno vlada i u ovom delu Srbije, a svima je poznato da to kreće iz medijskih kuća koje se finansiraju iz inostranstva. Ne upiremo prst ni u koga posebno, ali zna se ko to i za čije interese radi u Čačku i ostalim gradovima ovog dela zapadne Srbije.
„Ne može se niko kriti iza nekakve slobode medija i bojiti Čačak i Čačane u crno, crtajući im mete na čelu godinama bez ikakvih sankcija. Kakvi su to `projekti` koji pod firmom `nezavisnih`, a svi znamo koliko su zavisni, proglašava nekoga za dobrog ili lošeg momka, a svedoci smo da ti isti pokušavaju da kreiraju rezultate izbora, drže lekcije sudijama i tužiocima, sude i presuđuju svemu i svakome… Njihov glavni proizvod je sejanje mržnje, haosa i anarhije, a to je jako opasna pojava koja nekoga može koštati glave. Mi imamo medije, ovde u Zapadnoj Srbiji i Čačku, zbog čijih pisanja, generesanih komentara je već bilo ozbiljnih sukoba. Na svom ličnom primeru osetio sam mržnju koju je generisao lokalni tabloidoi koji se finansiraju iz inostranstva. Nema boljeg primera nego događaj u Preljini kada je grupa ljudi, koja očigledno veruje tom mediju i nekoj fb stranici, nasrnula na mene verujući da sam lošak kome treba doći glave. Oni su inspiratori i odgovorni za taj izliv mržnje jer su godinama usmeravali i kreirali laži u svojim objavama na društvenim mrežama. A okidač nikada ne povuku inspiratori koji to rade, krijući se iza raznih prava i sloboda. To urade oni `nesnađeni` sa margine društva koji umisle da su oslobodioci, borci za neku pravdu, često ljudi sa zdrastvenim psihičkim problemima koji nisu u stanju da rasuđuju pravilno. Oni su oružje u rukama ovakvih medija i političkih grupacija, i to javnost mora da zna, mora osuditi a država pronaći mehanizam za pravno sankcionisanje takvih. Lako je neko od tih ubeđen da je za sve njegove nedaće ili probleme kiv neko drugi, ja ili neko od kolega koje ne žele da se prodaju stranim agenturama. Odgovornost je na inspiratorima i ja sam ih javno obeležio bar kada je Čačak u pitanju, gde svako ko ne misli i radi kako oni misle su neprijatelji sa metom na čelu. Neverovatno je da svi znamo ko su inspiratori bar ovde u Čačku, ima ih pet, šest i najmanje što možemo je da ih javno obeležimo čime se bave kako građani ne bi nasedali na njihove manipulacije, što može imati ozbiljne posledice”, kaže Gvozden Nikolić, predsednik Udruženja medija i medisjkih radnika.

Država ukazuje na opasnost od inspiratora

Donald Tramp bio je meta inspiratora čija retorika ga je mogla koštati života ali na svu sreću izbegnuta je.
Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije, nakon vesti o atentatu na predsedničkog kandidata i bivšeg šefa Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa, sa svog X naloga uputila je pozviv i molbu „eliti u Srbiji i njihovim nezavisnim medijima” da vide kakve mogu biti realne posledice mržnje koju svakodnevno promovišu i laži koje spinuju.

„Moj poziv, nakon pokušaja ubistva premijera Slovačke, Roberta Fica i, bivšeg predsednika i kandidata za sledećeg predsednika SAD, Donalda Trampa, koji su obojica preživeli samo pukom srećom i samo spletom neverovatnih okolnosti, je da svi shvate šta se dešava, i da je i jedan i drugi pokušaj ubistva sled iste matrice, matrice koju mi godinama gledamo u Srbiji i koja se pogoršava i postaje sve monstuoznija. Molim, još jednom, `elitu` u Srbiji i njihove `nezavisne` medije (koji su sve, samo ne zaista nezavisni) da vide kakve mogu biti realne posledice mržnje koju svakodnevno promovišu i laži koje spinuju. Sjedinjenim Američkim Državama, predsedniku Trampu, njegovoj porodici i čitavom njegovom timu, želim svu sreću i sve najbolje“, napisala je Brnabić.
Ona je takođe dodala da nikada okidač ne povuku oni koji su inspiratori.
„Uvek povuku oni koji su mentalno labilniji, ‘ekstremisti’, nesnađeni, nepronađeni, sa margina društva – u svojim glavama ‘borci za pravdu’. Oni su, ipak, kao i sam pištolj, snajper, ili nešto treće, samo oruđe u rukama svesne ‘elite’ koja ih svakodnevno poziva da to urade, svakodnevno inspiriše, svakodnevno ih zagovara”, napisala je predsednica Skupštine.

UMMR