
Синдикат новинара Србије (СИНОС), поводом 3. маја Светског ддана слободе медија, позива све новинаре и медијске раднике да се организују у синдикате и заједно заштите своја радна и професионална права на начин како то чине колеге у Европској и Светској федерацији новинара.
СИНОС указује да је Србија међу последњим земљама у Европи у којој послодавци, уз подршку државе, опструишу успостављање дијалога у медијској делатности:
1.Послодавци у медијима, свеједно да ли су ближи властима или опозицији, не желе да оснују своју организацију и на тај начин блокирају успостављање дијалога.
2.Забрањују оснивање синдикалних организација под претњом отказа или уз образложење да им синдикати нису потребни јер они, послодавци, најбоље разумеју и решавају проблеме зпослених.
3.Држава није омогућила амбијент за почетак разговора представника запослених и послодаваца у медијском сектору.
4.Већина новинарских удружења и асоцијација, али и међународне организације у Србији, нису на јасан и недвосмислен начин подржале напоре синдикалних активиста за покретање социјално-економског дијалога и потписивање гранског колективног уговора који би штитио све запослене.
Рад у несигурним (прекарним) условима за мале плате, са лако раскидивим уговорима (или без њих) подстиче аутоцензуру, фаворизује таблоидизацију и урушава професионално новинарство. Уместо јавног, новинари су присиљени да штите интересе власника.
СИНОС апелује на све колеге да се у складу са Уставом, законима и међународним конвенцијама самоорганизују , заштите своја радна права и сачувају достојанство професије.
За Извршни одбор СИНОС, Драгана Чабаркапа, председница