Насловна > Вести > UMMR: Upozoravamo još jednom, sprema se „pomor” medija! Pozivamo lokalne samouprave da ne raspisuju konkurse pod ovim uslovima

Neverovatan pritisak, pogotovu na lokalne medije, stigao je zajedno sa novim zakonom, odnosno uredbom, koja je potpuno obesmislila projektno finansiranje medija. U tim novim pravilima nametnuta su takva rešenja, da skoro 90 odsto medija u Srbiji neće moći da ih ispuni, dok sa druge strane, i projektno sufinaniranje neće biti isplativo i zahtevaće čitavu administraciju u realizaciji. Pri tom, oni koji su donosili pravilnik sve su učinili da ih mediji ne mogu u potpunosti ispoštovati, što ih uvodi u rizik da iako dobiju novac, zbog raznoraznih revizija i začkoljica ulaze u opasnost da moraju vraćati novac sa kamatnim stopama. Posebna priča su članovi komisije koji će odlučivati o dodeli sredstava. Tako će nam u Kragujevcu, Čačku ili Nišu ponovo medijima deliti novac građana ljudi kao što je neki Gruhonjić ili Gaši i njima slični „naučnici” koji će jedino moći da imaju 100 poena, što će ih bez sumnje kandidovati u komisije. Tako će uzalud biti predlozi medijskih udruženja, da na primer neko ko ima fakultet, 20 godina staža u medijima neće imati dovoljno poena, jer će ih ovi doktori nauka nadmašiti u bodovanju, kaže Gvozden Nikolić predsednik Udruženja medija i medijskih radnika.

„Pitam Dejana Stojanovića iz Ministarstva informisanja, koji se silno potrudio da donese ovakva rešenja, da li će osećati grižu savesti ako ova nametnuta pravila stave ključ u bravu stotinama medijskih kuća, ili mu je daleko draža nagrada Evropljana kojima u svojim zemljama ne pada na pamet da donesu ovakve mere. Jasna mi je namera svih onih koji su toliko pritiskali državu da usvoji ovakva pravila, ali moram da skrenem pažnju da će takva pravila i pravilnici biti pogubni po medijsku scenu Srbije. Tvrdim, da su isti ljudi i ista udruženja, NUNS, UNS i njihovi sateliti, izvršili seču medija 2008. godine a setite se da je skoro svaki grad imao lokalnu televiziju koje su, valjda zarad, pluralizma kako su tvrdili, prodavali u bescenje a poslenike javne reči rasterali i otpustili. Ponovo se nadvija crn oblak nad medijsku scenu Srbije i daj Bože da nisam u pravu ali uskoro ćemo gledati pomor medija samo su sredstva uništenja drugačija. Zato pozivam sve lokalne samouprave da ne raspisuju konkurse za medijsko sufinansiranje, jer će ta sredstva građana otići ko zna kome na račune, a najviše onima koji već godinama trube kako je Srbija propala zemlja, kako u njoj vlada mrak i nasilje i kako su, gle čuda, medijske slobode veoma ugrožene”, naglasio je predsednik UMMR-a Nikolić.

Inače, danas je u Kragujevcu održana obuka medija kojima su predočena nova pravila. Predstavnici većine medija smatraju da su novi uslovi za konkurse potpuno neprihvatljivi. Sledeća obuka je zakazana za Beograd i Novi Sad nakon čega bi trebalo da nadležno ministarstvo raspiše konkurse. Lokalne samouprave imaju obavezu da to isto učine do 1. marta.

UMMR